Μουσειοσκευή-΄΄ Ρώτα τον Αμπού να σου πει τι τρέχει με το νερό…΄΄

Το Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας έχει σχεδιάσει και υλοποιήσει Μουσειοσκευές για το νερό που διατίθενται στα σχολεία.Οι μουσειοσκευές αποτελούν εκπαιδευτικές δράσεις που μπορούν να υλοποιηθούν στο σχολείο από τον εκπαιδευτικό. Περιλαμβάνουν παραμύθια/ιστορίες, παιχνίδια/δραστηριότητες, απλά πειράματα επίδειξης, όλον τον απαραίτητο εξοπλισμό και τα υλικά και αναλυτικές οδηγίες για την υλοποίηση του προγράμματος.

Σχεδιάστηκαν και υλοποιήθηκαν από το προσωπικό του Μουσείου, σε συνεργασία με ομάδες φοιτητών από διάφορα Τμήματα, στο πλαίσιο του Προγράμματος Παιδαγωγικής Επάρκειας του Μουσείου (Τμήματα Βιολογίας, Γεωλογίας και Χημείας) και το Πρόγραμμα Εθελοντισμού (ΤΕΠΕΚΕ, πρώην Τμήμα Μουσειολογίας).

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των Α και Β τάξεων δανειστήκαμε τη μουσειοσκευή ΄΄ Ρώτα τον Αμπού να σου πει τι τρέχει με το νερό…΄΄ και μάθαμε για τον κύκλο του νερού, από τί αποτελείται το νερό, τις χρήσεις του ,πώς πρέπει να το εξοικονομούμε  κλπ.