eTwinning: Γνωρίζουμε τη Βουλή – Μαθαίνουμε την έμμεση δημοκρατία

Τέσσερα δημοτικά σχολεία με την Στ΄ τάξη τους συναποφάσισαν να εργαστούν μαζί στα πλαίσια του μαθήματος της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής σε εθνικό πρόγραμμα eTwinning. Το 48ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών, το 47ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών, το Δημοτικό Σχολείο Ξηροπήγαδου Ναυπάκτου και το Δημοτικό Σχολείο Γραμμενίτσας Άρτας εργάζονται και μαθαίνουν με θέμα «Γνωρίζουμε τη Βουλή – Μαθαίνουμε την έμμεση δημοκρατία». Στο πλαίσιο αυτό οι μαθητές συλλέγουν στοιχεία για την ιστορία και τα κτίρια της Παλαιά και της σημερινής Βουλής και στη συνέχεια δημιουργούν ερωτήσεις για τους εκπροσώπους του κάθε νομού, δηλαδή τους Βουλευτές, καθώς και ερωτήσεις προς την Υπουργό Παιδείας.

Οι μαθητές και των τεσσάρων σχολείων εργάζονται ταυτόχρονα και μαθαίνουν μέσα από συνεργατικά κείμενα στα οποία καταγράφουν τις δικές τους ιστορίες για το πρόγραμμα με τη Βουλή και τους αντιπροσώπους της. Ταυτόχρονα μαθαίνουν για τον τόπο των υπόλοιπων συμμαθητών τους αλλά και τα θέματα της κάθε περιοχής.

Η διαδρομή της μάθησης και των γνωριμιών μέχρι τον Ιούνιο είναι σίγουρο ότι θα είναι συναρπαστική!