Επίσκεψη στο εργοστάσιο Α.ΒΙ.ΓΑΛ. στη Βαλμαντούρα

Την Παρασκευή 29 Μαρτίου με τους μαθητές των τμημάτων Β2, Ε1 και Ε2 επισκεφθήκαμε το τυροκομείο ΄΄Παντελή΄΄ στην περιοχή της Βαλμαντούρας, μια περιοχή με πλούσια φυσική οµορφιά στην κοιλάδα του ποταµού Πείρου. Οι μαθητές χωρίστηκαν σε δύο ομάδες και ξεναγήθηκαν από τους υπεύθυνους σε όλους τους χώρους του εργοστασίου, μαθαίνοντας με κάθε λεπτομέρεια τα στάδια παραγωγής των τυροκομικών προϊόντων. Επίσης στους μαθητές προξένησε μεγάλη εντύπωση ένα κτίριο δίπλα από το εργοστάσιο σε σχήμα μπαλονιού. Οι υπεύθυνοι μας ενημέρωσαν ότι εκεί παράγουν εναλλακτικές πηγές ενέργειας, με θετικά περιβαλλοντικά αποτελέσματα. Μετά την ξενάγηση, πήγαμε σε έναν χώρο του εργοστασίου, όπου μας κέρασαν φέτα και γραβιέρα συνοδευόμενα από ψωμί και χυμό. Ευχαριστούμε πολύ την κυρία που μας περιποιήθηκε, καθώς και τη διεύθυνση για την ξενάγηση και τη φιλοξενία!

Η εκδρομή μας ολοκληρώθηκε με πολύ παιχνίδι στην περιοχή της Πλαζ,με σύμμαχο τον ανοιξιάτικο καιρό!!