«5η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού-Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2018 με θεματικό άξονα: «ΑΣ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ»

Την Παρασκευή  28 Σεπτεμβρίου  2018 υλοποιήθηκαν δράσεις και αθλητικές δραστηριότητες,τις οποίες επιμελήθηκαν οι εκπ/κοί  Φ. Αγωγής κ. Πομώνης Νίκος και  κ .Μπούσιας Κων/νος, με τη συμμετοχή όλων των τάξεων και όλων των εκπ/κών της Σχολικής Μονάδας, κυλιόμενα καθ’ όλη τη διάρκεια του ωραρίου.

Η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού οργανώθηκε ως εξής

Α)  στις 8.30π.μ: οι εκπ/κοί  Φ. Αγωγής κ. Πομώνης Νίκος και  κ .Μπούσιας Κων/νος ενεργοποιούν τους μαθητές της Ε΄& Στ΄τάξης

• με κινητικές δραστηριότητες, δίνοντας έμφαση στο γρήγορο βάδην
  • Σκυταλοδρομίες
  • Καλαθοσφαίριση 3Χ3
  • Προβολή βίντεο με θέμα «Οι Ολυμπιακοί αγώνες στην αρχαιότητα» και βίντεο «Η σωστή Διατροφή» και παρακολουθούν οι  μαθητές της Α΄, Β΄
  •   Δημιουργία αφίσας με την επιμέλεια  της εκπ/κού  Εικαστικών κ. Τσούτσουρα Ασπασίας και εικαστικές δημιουργίες με θέμα: «Ας Κινηθούμε» με  τη συμμετοχή  των μαθητών Γ΄& Δ΄ όλων των τάξεων.
  • Β) 10.00 πμ. Επίσκεψη  του Αθλητικού  συλλόγου TAE-KWON-DO “ΔΟΞΑ” ΠΑΤΡΩΝ και επίδειξη TAE-KWON-DO στους μαθητές
  • 11.00πμ. Παρουσίαση αθλήματος τοξοβολίας από τον Αθλητικό Σύλλογο ΝΕΠ